CTA – co to?
Call to action, czyli wezwanie do działania to jedno z popularnych narzędzi marketingu internetowego. CTA jest zaproszeniem użytkownika do podjęcia dalszych kroków. W tej części przekazu wprost mówisz swoim klientom, co mają zrobić. Zastanów się jaki ma być następny krok, jaki chciałbyś, aby podjęli Twoi czytelnicy. Call to action powinno być oczywiste i zamieszczone w widocznym miejscu. Może być wyrażone na różne sposoby jako bezpośredni link do sprzedaży, instrukcja, co zrobić, aby sfinalizować sprzedaż. Często jest używane w celu zachęcenia do subskrypcji, zapisu na kurs/szkolenie.
Aby było skuteczne, CTA powinno być czytelne i natychmiast następować po przekazie marketingowym. Najprostszym przykładem wezwania do działania jest „Kup teraz!”
Gdzie warto wykorzystać Call to Action?
Call to Action wykorzystywane jest w kampaniach marketingowych i może być umieszczane w wielu miejscach. Najbardziej popularnym jest użycie go w celu zachęcenia do skorzystania z oferty np. w landing page lub w ofercie sklepu internetowego.
Wykorzystaj call to action na stronie internetowej. Upewnij się, że odpowiednie wezwanie do działania znajduje się w różnych sekcjach witryny. Stwórz użytkownikom możliwość kliknięcia i dokonania zakupu niemal z każdego miejsca strony.
Dołącz przyciski CTA do postów na firmowym blogu. Pisanie bloga przynosi wiele korzyści, między innymi pomaga zwiększyć ruch w Twojej witrynie.
Przyciski można umieszczać na banerach reklamowych, tym samym zachęcając do kliknięcia w reklamę. CTA świetnie sprawdzi się także w newsletterach, umieść przycisk w treści maila. W postach do mediów społecznościowych umieszczaj reklamy sponsorowane, które zawierają przycisk np. „Dowiedz się więcej”.
Call to action możesz również wykorzystać w reklamach Google. Pamiętaj, aby podać swój numer telefonu. Google będzie miał przycisk „kliknij, aby połączyć” w reklamach mobilnych, dzięki czemu klient może po prostu dotknąć linku, aby zadzwonić, co ułatwi mu dotarcie do Ciebie.
6 zasad tworzenia dobrego CTA
Dobrze napisane call to action inspiruje i zachęca odbiorców do podjęcia określonej czynności. Zanim jednak przystąpisz do stworzenia idealnego wezwania do działania, zastanów się co tak naprawdę jest Twoim celem. Wzrost współczynnika konwersji, powiększenie listy mailingowej, więcej subskrybentów, obserwatorów?
Ważne jest także zrozumienie intencji użytkownika. Czy szuka informacji? A może chce coś kupić? Czy jego zamiary są bardziej złożone? Gdy już to zrozumiesz, możesz przejść do projektowania CTA i decydowania, jaki rodzaj treści będzie najskuteczniejszy w osiąganiu twoich celów.
W Internecie znajdzie wiele przykładów, jak stworzyć CTA. Najczęściej używanymi hasłami są “Kup teraz” “Zapisz się” “Skorzystaj!” “Uzyskaj dostęp” “Przeczytaj” itp. Wprost sugerują, co masz zrobić. Oczywiście te zwroty są jak najbardziej ok. Pamiętaj, żeby używać sformułowań poprawnie, gramatyka jest bardzo ważna w każdym przekazie. Jeżeli chcesz mieć pewność, że Twoje CTA jest dobre, trzymaj się kilku prostych zasad:
- Prosty. CTA powinno być sformułowane jasno. Nie może wzbudzać zastanowienia czy zawahania odbiorcy. Ponadto trzymaj się zasady krótko i na temat, przekaz powinien być zwięzły. Unikaj długich sformułowań. Call to action to maksymalnie kilka słów.
- Jeżeli jest to możliwe, użyj cyfr. Konsumenci lubią liczby, dlatego szybciej i chętniej klikają w informacje o rabatach czy gratisach. Mowa tu o zwrotach typu “2 w cenie 1” “50% taniej” “Poznaj 5 zasad…”
- Emocje. Znajdź słowa, które wywołują entuzjazm odbiorcy. Jeśli Twoje wezwanie do działania będzie emocjonalne, klienci szybciej odnajdą w nim korzyść dla siebie. Ekscytację wywołują między innymi takie zwroty: “Zyskaj 50% rabatu!” “Kup teraz i ciesz się…” “Zaplanuj podróż marzeń!”. Odbiorca poczuje się zmotywowany do działania.
- Unikatowość i strach przed utratą okazji. Przedstaw swoją ofertę jako coś luksusowego, dostępne tylko dla nielicznych. Daj poczuć odbiorcy nutkę niepewności. Jeśli nie kupi teraz, to później może już nie trafić na taką okazję. Dobrze sprawdzi się tu podkreślenie wyjątkowości oferty np. “Dostępnych tylko 20 sztuk” “Nie zwlekaj!” “Zdobądź zniżkę już dziś”
- Wygląd. Call to action rzuca się w oczy. Kiedy użytkownik skanuje stronę nie może pominąć przycisku. Z tego powodu powinien być wyrazisty, kontrastujący z tłem, ale mimo to pasujący do designu strony.
- Responsywność. Mogę to powtarzać do znudzenia, co byś nie robił czy to przycisk CTA czy landing page, pamiętaj o dostosowaniu tego do urządzeń mobilnych. W dzisiejszych czasach większość użytkowników szybciej i chętniej dokonuje zakupów za pośrednictwem swoich smartfonów. Strona czy jej element zaprojektowany bez uwzględnienia urządzeń mobilnych bardzo irytuje, przez co klienci odchodzą z takich stron w trybie błyskawicznym.
Gdzie umieścić przycisk CTA?
W swoich kampaniach marketingowych możesz używać CTA w różnych miejscach. Pamiętaj, aby był zawsze w widocznej części ekranu. Można, a nawet lepiej jest umieścić przycisk w kilku miejscach. Taki zabieg pozwoli “złapać” tych bardziej niecierpliwych klientów, którzy nie czytają całej strony. Dobrze zaprojektowane CTA przyciąga wzrok i jest dostępne z różnych punktów witryny.
Marketing internetowy rozwija się w zawrotnym tempie, ale główne cele pozostają bez zmian – przyciągnąć klienta i zachęcić do działania. Wszystko czego potrzebujesz, aby sprawić by Twoje współczynniki konwersji eksplodowały, to odpowiednie wezwanie do działania (CTA).
Mam nadzieję, że nasze wskazówki pomogą Ci w osiągnięciu zaplanowanych celów!